O serialu

O serialu

Wataha to polski serial sensacyjny produkcji HBO. Akcja składającej się z sześciu odcinków produkcji rozgrywa się w Bieszczadach, a głównymi bohaterami są funkcjonariusze Straży Granicznej.

Głównym bohaterem serialu jest kapitan Straży Granicznej Wiktor Rebrow (grany przez Leszka Lichotę). Mężczyzna jako jedyny przeżywa wybuch, w którym giną jego koledzy z z jednostki SG w Ustrzykach Górnych, w tym narzeczona Ewa (Julia Pogrebińska). Rebrow z trudem dochodząc do siebie po osobistej tragedii postanawia odnaleźć na własną rękę sprawców zamachu. Śledztwo prowadzi także prokuratura w Lesku, którą reprezentuje dociekliwa pani prokurator Iga Dobosz (Magdalena Popławska). Jednym z głównych jej podejrzanych staje się Wiktor.

Serial równocześnie opisuje jak wygląda codzienna praca strażników, którzy pilnują szczelności polsko-ukraińskiej granicy w Bieszczadach. Funkcjonariusze, którzy określają sami siebie jako „wataha” walczą z miejscową mafią zajmującą się przemycaniem ludzi, narkotyków i broni. Wśród innych bohaterów serialu poznajemy przyjaciela Wiktora kapitana SG Adama "Grzywę" Grzywaczewskiego (Bartłomiej Topa), st. chor. sztab. SG Natalię Tatarkiewicz (Aleksandra Popławska), majora SG Konrada Markowskiego (Andrzej Zieliński) - komendanta Strażnicy w Ustrzykach Górnych, kaprala SG Piotra "Rambo" Wójcika (Maciej Mikołajczyk ) oraz nowicjuszkę młodszego podchorążego Agnieszkę Małek (Dagmara Bąk). W niektórych scenach serialu poza aktorami uczestniczą prawdziwi strażnicy graniczni z Bieszczad.

Materialna granica polsko-ukraińska w Bieszczadach stanowi w serialu także metaforę granic ludzkich możliwości oraz granic moralnych, których nie powinno się za wszelką cenę przekraczać.

Premiera „Watahy” miała miejsce 12 października 2014 roku i okazała się dużym sukcesem. Odkodowany pierwszy odcinek serialu obejrzało na HBO prawie milion widzów. Reżyserami serii są Michał Gazda i Kasia Adamik, autorem zdjęć - Tomasz Augustynek, a za muzykę odpowiada Łukasz Targosz. W serialu usłyszymy również utwory wywodzącej się z Bieszczad grupy muzycznej Tołhaje.